ललितपुर – २०८०पत्रकार रामकृष्ण कर्माचार्य प्रेस स्वतन्त्रताका लागि आजीवन वकालत गर्दै आएका छन् । उनले आफ्नो करियरमा धेरै चुनौतिहरूको सामना गरे, तर जनतालाई जानकारी दिने आफ्नो प्रतिबद्धतामा उनी कहिल्यै डगमगएनन्।कर्माचार्यको जन्म सन् २००० मा ललितपुरको पुल्चोकमा भएको थियो। उनले मछिन्द्र इन्स्टिच्युटमा पत्रकारिता पढे र त्यसपछि छत्रवृत्ति, समन्वय पाक्षिक, नयाँ सन्देश, मातृभूमिलगायतका पत्रपत्रिकामा काम गरे।आफ्नो प्रारम्भिक करियरमा, कर्माचार्य प्रायः सरकारसँग मतभेदमा थिए। उनी आफ्नो रिपोर्टिङको लागि धेरै पटक पक्राउ र हिरासतमा थिए।

सन् १९९५ मा उनलाई सरकारले अपहरण गरेर प्रधानमन्त्रीको प्रेस सल्लाहकारसम्म पुर्यायो ।यी चुनौतीहरूको बाबजुद पनि कर्माचार्यले प्रेस स्वतन्त्रताको लागि आफ्नो लडाइँमा कहिल्यै हार मानेका छैनन्। जनतालाई जानकारी दिने र शिक्षित गर्ने पत्रकारिताको शक्तिमा उहाँ दृढ विश्वासी हुनुहुन्छ। उनी पत्रकारको हकअधिकारका पक्षपाती पनि हुन् ।हालैका वर्षहरूमा कर्माचार्यले नेपालमा पत्रकारहरूको कामको अवस्था सुधार गर्न काम गरिरहेका छन्। उनले देशमा व्यावसायिक पत्रकारिताको विकासका लागि पनि काम गरिरहेका छन् ।

कर्माचार्य नेपालको पत्रकारिता क्षेत्रमा सच्चा अग्रगामी हुन् । उनले आफ्नो जीवन जनतालाई जानकारी गराउन र प्रेस स्वतन्त्रताका लागि लड्न समर्पित गरेका छन् । नेपाललाई अझ लोकतान्त्रिक र न्यायपूर्ण समाज बनाउन लागेका सबै पत्रकारका लागि उहाँ प्रेरणा हुनुहुन्छ।पत्रकारको रूपमा आफ्नो कामको अलावा, कर्माचार्य मोफसलमा पत्रकारिताको विकासका लागि पनि कडा अधिवक्ता हुन्।

मोफसलका पत्रकारहरू सीमान्तकृत भएकाले उनीहरूको कामलाई समर्थन गर्न अझै धेरै काम गर्नुपर्ने उनको भनाइ छ।कर्माचार्य पत्रकारको हकहितका अथक वकालत हुन् । जीवन बीमा र व्यावसायिक हक र हितका लागि उनले पटकपटक आवाज उठाएका छन् । उहाँ प्रेस स्वतन्त्रताका सच्चा च्याम्पियन र सबै पत्रकारका लागि रोल मोडल हुनुहुन्छ।रामकृष्ण कर्माचार्यलाई भेट्ने र उहाँको कामको बारेमा जान्न पाएकोमा म कृतज्ञ छु। उहाँ साँचो प्रेरणा र पत्रकारिताको शक्तिको प्रमाण हुनुहुन्छ।